Besluitenlijst 21 april 2026

Voorzitter: M.L.J Out

Aanwezigen: J. Broekema, T. Dijkstra, B.J. ten Oever, M.L.J. Out, M.F. Rasker, A. Smit en C. Staal

1 Vaststellen van de openbare besluitenlijst van de vergadering d.d. 14 april 2026

Besluit:

Vastgesteld

2 Beantwoording schriftelijke raadsvragen van fractie CDA over Financiering evenementen via Vaart in Assen (37264-2026)

De fractie van CDA heeft schriftelijke vragen gesteld over de financiering van evenementen via Vaart in Assen. In de bijlage geven we antwoord op deze vragen.

Besluit:

1.1 De schriftelijke vragen van fractie CDA over de financiering van evenementen via Vaart in Assen met bijgaande brief te beantwoorden.

3 Beantwoording schriftelijke vragen CU over El Padrino (37220-2026)

Op 2 april heeft de Christen Unie vragen gesteld over de sluiting van "El Padrino". Met deze raadsbrief wordt antwoord gegeven op de gestelde vragen.

Besluit:

1.1 De beantwoording van de schriftelijke vragen over "El Padrino", naar de fractie van de Christen Unie en de voltallige gemeenteraad te sturen.

4 Cliënt ervaringsonderzoek Wmo 2025 (37233-2026)

De wetgever vindt het van groot belang dat gemeenten jaarlijks onderzoeken hoe cliënten die maatschappelijke ondersteuning hebben ontvangen of aangevraagd op grond van de Wet maatschappelijke ondersteuning 2015 (Wmo 2015), die ondersteuning hebben ervaren. Ervaring betreft een combinatie van emoties die de client heeft ervaren tijdens de verschillende momenten van de ondersteuning. Ervaring is daardoor een betere graadmeter van de kwaliteit van de geboden ondersteuning dan de overkoepelende mate van tevredenheid. Het levert de gemeente een beeld op van hoe het beleid in de praktijk op verschillende momenten van de ondersteuning is ervaren door de gebruikers. En wat de ondersteuning werkelijk heeft betekend voor de zelfredzaamheid en participatie.

Het cliëntervaringsonderzoek werd verricht onder alle cliënten die zich in 2025 bij de gemeente hadden gemeld met een hulpvraag ten aanzien van een maatwerkvoorziening of in dat jaar gebruik hebben gemaakt van een dergelijke voorziening. De vragenlijst gaat in op de volgende 3 onderwerpen:

1. Toegankelijkheid

2. Kwaliteit ondersteuning

3. Effect

Besluit:

1.1. De bijgevoegde resultaten van het cliëntervaringsonderzoek Wmo 2025 voor kennisgeving aan te nemen, te laten publiceren op waarstaatjegemeente.nl en te verstrekken aan de minister;

1.2. De gemeenteraad en de adviesraden Sociaal Domein te informeren over de resultaten van het cliëntervaringsonderzoek Wmo 2025 met bijgevoegde brieven.

5 Nadere regels Verlengde Private Aansluiting (37665-2026)

De proef met de Verlengde Private Aansluitingen is gestart. Voor de uitvoering van deze proef is een set aanvullende regels noodzakelijk.

Deze regels zorgen ervoor dat het gebruik van VPA’s tijdens de proef past binnen de APV en dat veiligheid en beheersbaarheid in de openbare ruimte zijn geborgd. De regels gelden gedurende de looptijd van de proef.

Met dit voorstel wordt het college gevraagd in te stemmen met deze aanvullende regels, zodat de proef kan worden uitgevoerd.

Besluit:

1.1 De Nadere regels Verlengde Private Aansluitingen vast te stellen.

6 Heroriëntatie NMD samenwerking (37162-2026)

Sinds de decentralisaties in 2015 werken de vijf gemeenten Aa en Hunze, Noordenveld, Assen, Midden-Drenthe en Tynaarlo in de regio Noord- en Midden-Drenthe samen op het gebied van inkoop, expertise en rechtmatigheid voor maatschappelijke ondersteuning en jeugdhulp. Deze samenwerking is in maart 2022 geformaliseerd als een regeling zonder meer, met een bijbehorende dienstverleningsovereenkomst die in september 2022 door alle gemeenten is ondertekend. De samenwerking verloopt naar tevredenheid.

Diverse landelijke en lokale ontwikkelingen maken een heroriëntatie op de samenwerking van de vijf gemeenten noodzakelijk. Het gaat daarbij om:

  • De vorming van de Jeugdhulpregio Drenthe, waardoor een deel van de huidige jeugdhulptaken verschuift naar een nieuw regionaal verband
  • Lokale bewegingen richting meer voorliggende voorzieningen.
  • Aangescherpte eisen aan functiescheiding tussen toezicht en kwaliteitsmanagement en aan informatiebeveiliging en privacy (BIO, AVG).
  • Landelijke veranderingen rondom beschermd wonen die vragen om herijking van het takenpakket en de schaal.
  • Beperkingen van de huidige samenwerkingsvorm (gemeenschappelijke regeling zonder rechtspersoonlijkheid), waarin mandaat en verantwoordelijkheden niet altijd eenduidig zijn belegd.

Naar aanleiding van deze ontwikkelingen hebben de vijf gemeenten Adviesbureau Berenschot gevraagd om scenario’s op te stellen voor de toekomst van de samenwerking. Uit het rapport blijkt dat voortzetting van de NMD samenwerking binnen de huidige gemeenschappelijke regeling niet haalbaar is. Door het wegvallen van taken wordt de scope te smal, waardoor de gewenste robuustheid onder druk komt te staan. Voor de inkoopfunctie resteert met name de inkoop van Wmo producten als kerntaak.

Uit het rapport komen vier mogelijke scenario’s naar voren. De portefeuillehouders Sociaal Domein, die deelnemen aan het bestuurlijk overleg NMD, hebben daarbij hun voorkeur uitgesproken voor scenario 3 voor de korte termijn. In dit scenario wordt onderzocht of de taken van NMD-samenwerking kunnen worden ondergebracht bij een bestaande samenwerking. Tevens bestaat de wens om niet alleen maatwerkvoorzieningen gezamenlijk in te kopen, maar in de toekomst ook te kunnen fungeren als expertisecentrum (element uit scenario 1).

Voor de langere termijn wordt tevens verkend of scenario 4 – aansluiten bij de Jeugdhulpregio Drenthe – haalbaar is. Dit lange termijn scenario heeft de voorkeur van de betrokken portefeuillehouders.

Besluit:

1.1 Kennis te nemen van het adviesrapport Toekomstbestendige samenwerking NMD van Adviesbureau Berenschot d.d. 22 december 2025 en het advies van de regiegroep van NMD-samenwerking met de daarin geschetste toekomstbestendige inrichting van de samenwerking.

1.2 Opdracht te geven aan de coördinerend gemeentesecretaris van de Noord- en Midden-Drenthe-gemeenten om voorkeursscenario 3 verder uit te werken, waarin ook de mogelijkheid om als expertisecentrum te functioneren wordt meegenomen.

1.3 De gemeenteraad te informeren over de ontwikkelingen met bijgaande raadsbrief.

7 Bijdrage LDP International B.V.(37147-2026)

LDP International B.V. (hierna: LDP) heeft de gemeente Assen, net als vorige jaren, een voorstel gedaan om zichtbaar te worden tijdens een aantal evenementen die zij organiseert in Assen. Deze evenementen trekken veel bezoekers uit binnen- en buitenland en versterken ons profiel als hoofdstad van Drenthe. Vanwege het commerciële karakter hiervan is subsidiëring lastig gebleken. Wel bestaat de wens om deze voor Assen belangrijke partij te ondersteunen met een bijdrage en deze bijdrage te koppelen aan activiteiten die aansluiten bij de ambities op het gebied van de bezoekersmarketing. Het gaat onder andere om advertenties en aankleding van het circuit. Het mediavoorstel van LDP heeft landelijke dekking en is interessant om te verbinden aan de stad Assen. De gemeentelijke bijdrage vertalen we in een inkoopopdracht.

Besluit:

1.1 Jack’s Racing Day en Classic GP Assen te ondersteunen met een bijdrage van €35.000,-

8 Intrekken twee beleidsregels m.b.t. detailhandel (37275-2026)

Op 26 oktober 2023 is de Visie op de detailhandelsstructuur (hierna Visie) in werking getreden. Deze Visie schetst hoe Assen een compact, toekomstbestendig en vitaal winkelnetwerk wil behouden. De Visie zet in op versterking van het centrum, het beheersen van groei op perifere locaties, en het voorkomen van versnippering. Daarbij worden nieuwe retailvormen zoals omnichannel, showrooms, afhaalpunten, darkstores en hybride concepten ondergebracht onder één helder begrip van detailhandel: elke activiteit waar consumenten fysiek komen.

Hiermee vormt de Visie een actueel en integraal kader voor ruimtelijke keuzes rond winkels en vervangt zij inhoudelijk de Beleidsregels perifere detailhandel gemeente Assen 2010 en de Beleidsregels detailhandel webwinkels.

Bij de vaststelling van de Visie is vergeten de twee beleidsregels in te trekken. In dit collegevoorstel wordt voorgesteld om dat alsnog te doen.

Besluit:

1.1 De Beleidsregels perifere detailhandel gemeente Assen 2010 in te trekken.

1.2 De Beleidsregels detailhandel webwinkels in te trekken.

9 Naamgeving derde ontsluitingsweg Kloosterveen (37074-2026)

In de gemeente Assen worden openbare ruimten benoemd.

De nieuw aangelegde ontsluitingsweg (en rotondes) van de wijk Kloosterveen zijn nog niet benoemd en moeten van een naamgeving worden voorzien. (Zie bijbehorende tekening)

De gemeenteraad heeft in juli 2021 een motie gesteund om meer vrouwen te vernoemen in de openbare ruimte. Dit voorstel vanuit de Commissie Naamgeving Openbare Ruimte komt hierin tegemoet.

Besluit:

1.1 Aan de in de bijlage aangegeven openbare ruimte de naamgeving Wilhelmina Pelinckweg toe te kennen.

1.2 Aan de 2 in de bijlage aangegeven rotondes de naamgeving Eerste Pelinck rotonde en Tweede Pelinck rotonde toe te kennen.

Vastgesteld in de vergadering van 6 mei 2026                       

 , burgemeester

 , secretaris